Blytung seger för HBK mot Mjällby

16 juni, 2019 kl 19:27 Halmstads BK ordnade tre livsviktiga poäng efter segern mot topplaget Mjällby AIF. Målskyttar för hallänningarna var Sadat Karim och Rasmus Widesheim–Paul.

Efter något trevande första minuter från båda lagen var det till slut hemmalaget som efter 13 minuters spel spräckte målnollan. Sadat Karim nådde först på en fin frispark in i straffområdet signerad Dusan Djuric och gjorde därmed sitt första mål efter elva mållösa matcher. Stort jubel på Örjans Vall och för hemmapubliken som på säsongens hittills sju hemmamatcher endast fått se två segrar. 

I den 22:a minuten var det dags igen för HBK att utöka ledningen. Efter ett kanonskott av Thomas Boakye som träffade stolpen, hann Mjällbys Amer Eriksson Ibragic inte rensa undan bollen bättre än att han plockade med en hemmaspelare på vägen. Fram till straffpunkten stegade Rasmus Widesheim-Paul som inte gjorde några som helst misstag. Ett säkert skott på fel sida om Carljohan Eriksson i Mjällbymålet och 2–0 till Halmstads BK. 20-årige Widesheim–Paul gjorde därmed också sitt femte mål i årets Superetta.

Ur ett Mjällbyperspektiv var första halvlek desto mer dyster. Listerlänningarna hade förtvivlat svårt att skapa några konkreta chanser; när de väl dök upp vid några enstaka tillfällen fattades effektiviteten och skickligheten. 

Andra halvlek fortsatte sedan med ett liknande upplägg; stort bollinnehav för hemmalaget med ett par bra chanser till utökad ledning, samt kontringsspel och ett antal enskilda aktioner från Mjällbyspelare som på sin höjd resulterade i hörnor. 

I den 70:e minuten hade Halmstad chansen att definitivt avgöra matchen. Sadat Karim återerövrade bollen från en passiv Mjällbybacklinje, frispelade sig själv och Thomas Boakye, valde att passa men Boakye kunde inte få kontroll på bollen från nära håll och sköt högt över. 

Närmare än ett par hörnor som Halmstads backlinje inte hade några större problem att rensa undan kom inte Mjällby. Därmed gick listerlänningarna mållösa från en seriematch för första gången sedan premiären mot Varbergs BoIS. 

Närmast väntar IK Brage på hemmaplan för Mjällby, samtidigt som HBK möter IK Frej. Båda matcherna spelas söndagen den 23 juni. 

Foto: Bildbyrån

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.

Tronêt segerorganisatör för VSK

25 jun 2019
Filip Tronêt stod för både mål och assist när Västerås körde över Dalkurd på Gavlevallen.