Dagens träningsmatcher: Norrby slog GAIS

2 februari, 2019 kl 16:03 Flera Superettanlag har varit i farten och träningsspelat under lördagen. Örgryte IS tog en fin skalp när man besegrade Falkenbergs FF. På annat håll slog bland annat Norrby IF GAIS.

Örgryte IS slutade fyra i Superettan 2018. Inför årets upplaga har man rustat stort och man var tidigt ute med att få in de första nyförvärven. Idag spelade Sällskapet årets första träningsmatch. För motståndet stod förra årets serietvåa och nu till Allsvenskan uppflyttade Falkenbergs FF.

Och året började bra för Thomas Askebrands trupp. Efter en timmes spel gjorde Filip Tähti 1-0 för göteborgarna och tio minuter senare satte David Engström 2-0 från straffpunkten. Förutom Ailton Almeida var samtliga nyförvärv med i truppen. Matchen slutade 2-0 och ÖIS kan glädja sig över en fin start på 2019.

På Borås Arena spelades ett rent Superettanmöte när GAIS gästade Norrby IF. Boråsarna gjorde sin tredje träningsmatch för säsongen (förlust mot BK Häcken och seger mot Utsiktens BK i de två tidigare). För GAIS del var det årets andra match efter förra helgens 0-1–förlust mot Halmstads BK.

Gästerna tog ledningen redan efter fyra minuter, men boråsarna kvitterade 20 minuter senare. Fem minuter innan halvtidsvilan gjorde Norrby 2-1 genom Wilhelm Ärlig. Elva minuter från slutet av den andra halvleken gjorde Dardan Rexhepi 3-1 mot sitt gamla lag och det blev också slutresultatet.

IK Brage mötte Karlstad BK i sin andra träningsmatch på försäsongen. Efter att ha besegrat Kvarnsvedens IK med 5-1 i sin premiär väntade tuffare motstånd idag. Karlstad BK har precis tagit steget upp i Division 1. Mötet på Domnarvsvallen slutade 3-3 efter att Jonathan Lundbäck, Pontus Hindrikes och Marcus Bergsten gjort hemmalagets mål.

Ljungskile SK premiärspelade också under lördagen. Bohuslänningarna mötte norska Lilleström och hamnade i underläge redan efter tio minuters spel. Det tog precis lika lång tid in i den andra halvleken innan norrmännen dubblerade sin ledning. Ljungskile lyckades inte göra något mål och slutresultatet skrevs till 2-0.

Förra veckan förlorade Syrianska med 5-0 mot AFC Eskilstuna. Idag kryssade man mot Toplevel FC. Matchen slutade 1-1.

FOTO: Bildbyrån

Dalkurd hakar på i toppen – besegrade Varberg

20 jul 2019
Lördagens fyra tidiga matcher i Superettan gav segrar för Dalkurd FF, IK Brage, GAIS och IF Brommapojkarna. I dagens sena match kryssade IK Frej Täby och Örgryte IS på Vikingavallen.

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.