Genomgång: Varbergs BoIS till Östers IF

29 mars, 2019 kl 11:11 I morgon startar Superettan 2019 och idag går vi igenom de sista lagen fyra lagen innan avspark. Turen har kommit till Varbergs BoIS, Västerås SK, Örgryte IS och Östers IF.

Varbergs BoIS
Efter att ha kvalat sig kvar mot Oskarshamns AIK tippas Varbergs BoIS återigen få en tuff säsong i botten av Superettan.

Tränare Joakim Persson har skrivit på ett nytt kontrakt och försäsongen har sett helt okej ut. Även om det tar ett tag att spela ihop ett i stora delar nytt lag har man bland annat lyckats kryssa mot IFK Göteborg och slagit seriekonkurrenten Norrby IF.

– Vi känns mer spetsiga och som ett mer samspelt lag. När säsongen startar behöver vi inte leta lösningar och alternativ utan vi känner killarna och killarna känner oss. Nyförvärven tycker jag har kommit in och ser bra ut, även om det är någon som inte riktigt är framme där vi vill att de ska vara ännu, säger Joakim Persson, tränare, till klubbens hemsida.

Tränare: Joakim Persson

Placering 2018: Slutade på 14:e plats i Superettan (Klarade sig kvar via kvalseger mot IFK Oskarshamn).

In: Robin Book, Edwin Condrup, Thierry Zahui, Philip Ljung, Tobias Karlsson, Vuk Lugonjic, Astrit Seljmani, Robin Asaad och August Strömberg

Ut: Oliver Stanisic, Zev Taublieb, Joel Palmquist, Eddie Tran, Jakob Bergman, Albin Skoglund och Axel Olsson

Västerås art

Västerås SK
VSK Fotboll är tillbaka i Superettan efter sju år i division 1. Klubben har jobbat målinriktat och förbättrat sin placering år för år de senaste fem åren. Nu hoppas man kunna etablera sig i den näst högsta serien.

Douglas Karlberg och Karwan Safari gjorde tillsammans 23 mål under 2018 och blir fortsatt viktiga för Västerås anfallsspel. Och sett till försäsongen verkar laget redo för uppgiften. Sju träningsmatcher, fyra segrar och tre oavgjorda.

– Vi har haft en riktigt bra försäsong, inte bara resultatmässigt utan även många bra prestationer. För varje träningsmatch har vi velat förbättra de små detaljerna och det tänker vi fortsätta med, att bli bättre. Vi har en positiv känsla i truppen, säger Thomas Gabrielsson, tränare, till klubbens hemsida.

Tränare: Thomas Gabrielsson

Placering 2018: Vann division 1 Norra

In: Sean Sabetkar, Samuel Holm, Emil Skogh, Filip Ottosson och Jesper Florén

Ut: Robin Blommé, Mathias Benker, Fredrik Lundqvist, Koyar Salimi, Yonathan Getachew, Kevin Custovic och Dennis Botchey

ÖIS art

Örgryte IS
Tränare Thomas Askerbrand började tidigt efter förra säsongens slut att rensa ut och bygga om I Örgrytes trupp. Fjolårets säsong såg lite annorlunda ut för ÖIS då man startade fantastiskt, fick en lång dipp mitt i säsongen och sedan avslutade på topp. Med namnkunniga nyförvärv som Victor Sköld och Ailton Almeida ska fjolårets fjärdeplats förbättras.

Men stor spelaromsättning innebär också att det tar tid att få ordning på spelet. Askerbrand är nöjd med truppbygget och tror Sällskapet går en spännande säsong till mötes.

– Med tanke på förra året, då vi blev fyra, så blir vi tippade där uppe. Vi har tappat några bra gubbar, men samtidigt fått in Aílton och några andra. Jag tycker truppen ser spännande och gedigen ut. Den är lite bredare än förra året, så vi är skapligt rustade, säger han på Superettans upptaktsträff.

Tränare: Thomas Askerbrand

Placering 2018: Slutade på fjärdeplats i Superettan

In: Carl Wede, Oliver Stanisic, Freddie Brorsson, Victor Sköld, Alexander Bernhardsson, Fredrik Johansson Zanjanchi, Fredrik Andersson, Ailton Almeida och Linus Tornblad

Ut: Daniel Sliper, Gabriel Altemark-Vanneryr, Dida Rashidi, Allan Mohideen, Diego Montiel, Emil Skogh, Jacob Ericsson, Stojan Lukic, Kristoffer Björk, Lars Fuhre, Kevin Fransson och Jesper Jörnvik

Öster art

Östers IF
Växjölaget överraskade många och gjorde ett fint gruppspel i Svenska Cupen. Tre raka segrar, mot bland andra Malmö FF, räckte till kvartsfinal. Där blev AIK för tuffa efter förlängning. Klubben har behållt stommen sedan i fjol och mycket tyder på att man kommer vara med och kämpa i toppen.

På upptaktsträffen tippades man som trea, men för Christian Järdler, tränare, är toppstriden inte allt.

– Vi har varit väldigt noggranna med hur vi bygger detta framåt. Vi har tagit kloka, långsiktiga val och inte förivrat oss. Sen hoppas vi att vi kan vara med om det i höst, men vi satsar inte allt på det, säger han.

Tränare: Christian Järdler

Placering 2018: Slutade på åttonde plats i Superettan

In: Jonathan Larsson, Carl Johansson och Tobias Andersson

Ut: Darmin Sobi, Enoch Adu och Mario Vasilj

FOTO: Bildbyrån

Del 1 om Dalkurd, Degerfors, GAIS och Halmstads BK
Del 2 om Brommapojkarna, Brage, IK Frej och J-Södra
Del 3 om Mjällby, Norrby, Syrianska och Trelleborg

Varberg ångar på – tog fjärde raka segern

22 apr 2019
Astrit Seljmani och Varbergs BoIS besegrade BP med 3-0 och är utan poängtapp efter fyra omgångar av Superettan.

Drömmål och hat trick när J-Södra krossade Norrby

21 apr 2019
Jönköpings Södra gästade Borås Arena och satte högsta fart direkt. Norrby hade inte en chans att hänga med och i paus stod det 3-0. En kvart in i den andra halvleken stod det 6-0 och innan domaren han blåsa för full tid hann båda lagen trycka in varsitt mål till och matchen slutade 7-1 till J-Södra.

Almström Tähti frälste decimerat ÖIS

20 apr 2019
I en underhållande match på Behrn Arena gick ett decimerat Örgryte IS vinnande efter att ha satt 2-1-målet mot Degerfors IF i den 90:e matchminuten.

Lundin målskytt igen – Brage fortsatt obesegrat

19 apr 2019
Brage tog tre nya poäng när GAIS besegrades med 3-0 på Bravida Arena. För fjärde matchen i rad blev Anton Lundin målskytt för Borlängelaget.

Öster fortsätter kryssa

16 apr 2019
Östers IF och Degerfors IF är fortsatt obesegrade efter tre omgångars spel av årets version av Superettan. 1-1 på Myresjöhus Arena innebär Östers tredje raka kryss.

Bernhardssons inhopp tände Örgryte

15 apr 2019
Örgryte IS tog en 2-0-seger hemma mot IK Frej Täby efter att gästerna åkt på en utvisning. På Vångavallen spelade Trelleborgs FF och Norrby IF 1-1.

Överlägsen Varberg-seger i Södertälje

14 apr 2019
Fullpoängaren Varbergs BoIS fyllde på sin vinstrad med en 5-1-seger borta mot Syrianska FC under söndagen.

Pllana ordnade GAIS första seger

14 apr 2019
GAIS vann borta mot IF Brommapojkarna under söndagen. Leonard Pllana blev matchvinnare för gästerna då han satte 2-1 på straff i den andra halvleken.

Brage upp i topp efter seger mot HBK

13 apr 2019
Anton Lundin gjorde sitt tredje mål för säsongen och Christian Kouakou gjorde sitt första när Borlängelaget tog tre nya poäng.

Pettersson räddade J-Södra som avgjorde sent

12 apr 2019
Jönköpings Södra tog årets första seger efter att Sebastian Crona tråcklat in 1-0 mot Dalkurd FF på stopptid.

Premiärerna bjöd 220 000 åskådare på 87 mål

11 apr 2019
Efter två omgångar av Superettan och Allsvenskan så har samtliga klubbar spelat varsin hemmamatch. Totalt har 219 589 åskådare sett elitfotbollen på plats vilket är en höjning med nära 10% jämfört med 2018. Samtidigt konstateras att det gjorts hela 87 mål med den nya ligabollen. Ett snitt på 2.7 mål per match. – Vi konstaterar att vår inhemska fotboll är fortsatt mycket attraktiv, säger Ola Rydén, Ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Omondi: "Jag kan ännu bättre"

10 apr 2019
Eric Johana Omondi tror att han själv och laget kan ännu bättre efter att man tagit första segern i senaste omgången. – Det gick bra för mig mot Dalkurd, men jag kan ännu bättre, säger anfallaren.