Halmstad med första segern sedan premiären

11 maj, 2019 kl 15:22 Magnus Haglund fick fira efter sin första match som HBK-tränare. Ett chansfattigt möte inför 1200 åskådare i Trelleborg slutade 1-0 till gästande Halmstad efter Rasmus Wiedesheim-Pauls segermål.

Ett topptippat Halmstads BK har haft det svårt i starten på Superettan 2019. Efter sex matcher låg bollklubben sist i serien med bara en seger och fyra poäng. I dagens möte med Trelleborgs FF kom äntligen den säsongens andra seger.

En jämn match på Vångavallen stod 0-0 i paus. Gästande Halmstad skapade de farligaste lägena och i den andra halvleken kom utdelningen. Rasmus Wiedesheim-Paul byttes in efter en timma och tio minuter senare gjorde han 1-0 för HBK efter förarbete av Edvin Kurtulus.

Trelleborg hade svårt att skapa något farligt offensivt och gästerna kunde hålla undan och säkra de tre poängen.

På Grimsta började BP bäst mot Degerfors IF.  Hemmalaget tog också ledningen med både ett och två mål innan gästerna vaknade. En minut efter BP:s 2-0 reducerade Jacob Ortmark. Det såg länge ut som om matchen skulle sluta 2-1, men med två minuter kvar av ordinarie tid kvitterade Erik Björndahl. Av bara farten gjorde Gustav Granath 3-2 på stopptid och Degerfors tar med sig de tre poängen hem.

Serieledande Varbergs BoIS fortsätter övertyga. Ett nytt mål från Astrit Seljmani och dessutom ett från Daniel Krezic bäddade för 2-0 och tre nya poäng i mötet med Dalkurd FF.

Både Örgryte IS och Jönköpings Södra ville hänga på Varbergs BoIS i toppen, men matchen lagen emellan slutade 1-1 och lagen fick nöja sig med en poäng vardera.

FOTO: Bildbyrån

Dalkurd hakar på i toppen – besegrade Varberg

20 jul 2019
Lördagens fyra tidiga matcher i Superettan gav segrar för Dalkurd FF, IK Brage, GAIS och IF Brommapojkarna. I dagens sena match kryssade IK Frej Täby och Örgryte IS på Vikingavallen.

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.