Ladans straff gav Degerfors tre poäng

7 maj, 2019 kl 21:22 Det så länge ut att bli mållöst mellan Degerfors IF och IK Brage, innan hemmalaget tilldelades en straff under övertiden. Nikola Ladan var iskall från straffpunkten och sköt samtliga tre poäng till Degerfors.

Degerfors och Brage kom till matchen med liknande säsongsstarter i ryggen. Båda lagen inledde förtroendeingivande med flera segrar, men kom från tyngre resultat i den femte omgången. 

Hemmalaget Degerfors åkte på sin andra raka förlust när man föll mot Mjällby med 0-1 på bortaplan, medan Brage tappade 1-0 till förlust med 1-2 i den tidiga seriefinalen mot Varberg. 

Kanske var det därför två lag som valde att hålla i handbromsen under de inledande 45 minuterna. Den första halvleken blev således tämligen chansfattig. 

Det kändes som att tränarna i de båda lagen ville se mer från sina respektive mannar efter paus, och det fick de med eftertryck. 

Degerfors rusade ut ur startblocken i den andra halvleken och skapade två riktigt bra lägen. Uppoffrande försvarsspel kombinerat med fint målvaktsspel av gästernas Peter Rosendahl gjorde dock att Brage kunde bibehålla likaläget. 

Gästerna ville dock inte vara sämre utan replikerade genom att även de skapa två högkvalitativa målchanser. Först tvingade Christian Kouakou hemmalagets Ismael Diawara till en bra parad, innan Anton Lundin var en stolpträff från att bryta dödläget. 

Rasmus Alm var sedan en hårsmån från att skjuta segern till Degerfors när han slalomåkte mellan ett par Brage-försvarare och sköt tätt utanför. Alm och hans lagkamrater skulle dock få jubla i slutändan. 

En bit in på övertiden tog ett inspel på Oscar Lundins arm. Domaren Fredrik Hansson pekade på straffpunkten och den efterföljande straffen förvaltades på bästa möjliga sätt för Degerfors av Nikola Ladan.

Spänningen var dock inte över än. I matchens slutsekunder kunde Brages Kristian Andersen mycket väl ha räddat en poäng åt sitt lag, men danskens avslut svek och Degerfors kunde räkna in tre viktiga poäng.

Resultatet innebär att Brage halkar ner från andra plats till tredje plats, med Degerfors tätt bakom på fjärde plats.

Foto: Bildbyrån.

Dalkurd hakar på i toppen – besegrade Varberg

20 jul 2019
Lördagens fyra tidiga matcher i Superettan gav segrar för Dalkurd FF, IK Brage, GAIS och IF Brommapojkarna. I dagens sena match kryssade IK Frej Täby och Örgryte IS på Vikingavallen.

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.