LISTA: Så har ditt lag värvat i vinter

10 februari, 2019 kl 16:03

LISTA: Så har ditt lag värvat i vinter

Klubbarna arbetar för fullt med att sätta trupperna inför den kommande säsongen. Här har vi samlat alla övergångar som rör Superettan-lagen 2019.

Senast uppdaterad: 10 februari 2019

Dalkurd FF:
In: Dilian Ismail (Umeå FC), Joseph Ceesay (Djurgården), Andreas Andersson (Östersunds FK), Filip Anger (Akropolis IF)

Ut: Kebba Ceesay, Adam Ståhl (IK Sirius), Stefan van Der Lei (Klubblös), Alex DeJohn (Orlando City), Leopold Wahlstedt (Arendal Fotball), Eero Markkanen (PSM Makassar), Ammar Ahmed, Andrew Stadler (Syrianska FC), Henrik Löfkvist (Kalmar FF)

Degerfors IF
In: Rasmus Alm (IF Brommapojkarna), Marcus Astvald (IK Brage), Alex Lindahl (Jönköpings Södra), Daniel Janevski (GAIS), Gustav Granath (Skövde AIK)

Ut: Jonas Olsson (Carlstad United), Adrian Johansson (Karlstad BK), Marcus De Bruin, Alexander Andersson (klubblös)

GAIS
In: Predrag Randelovic (IFK Värnamo), Rasmus Rosenqvist, Arian Kabashi (IF Elfsborg), Marko Johansson (Malmö FF), Nikola Asceric (Al-Qaisumah), Netinho (IFK Värnamo), Emil Wahlström (BK Häcken)

Ut: Daniel Janevski (Degerfors IF), Carl Wede (Örgryte IS), Ajdin Zeljkovic, Dusan Djuric, Alexander Nadj, Filip Trajanovski, Daniel Bennassar Nilsson, Emin Grozdanic (Klubblös), Alexander Leksell (FC Trollhättan), Erik Westermark, Jesper Westermark, Johan Svahn (Ljungskile SK), Ferhat Soydan (Prespa Birlik)

Halmstads BK
In: Andreas Johansson (IFK Norrköping), Malte Påhlsson (IS Halmia), Sadat Karim (Landskrona BoIS), Joel Allansson (Randers FC)

Ut: Marcus Mathisen (Falkenbergs FF), Otto Martler (Klubblös), Kosuke Kinoshita (Sint-Truiden), Andreas Hadenius (Dundee FC), Tryggvi Hrafn Haraldsson (IA)

IF Brommapojkarna
In: Marcus Hansson (Djurgården), Adam Gradén, Hampus Elgan (IK Frej Täby), Billy Nordström (IFK Göteborg), Oscar Pehrsson (IK Sirius), Albin Linnér (AIK), Ali Suljic (BK Häcken)

Ut: Rasmus Alm (Degerfors IF), Christopher Brandeborn, Jacob Ortmark, Marko Nikolic, David Ochieng (Klubblös), Ludvig Öhman (Grimsby Town), Mohanad Jeahze (Mjällby AIF), Moustafa Zeidan (IK Frej Täby), Erik Figueroa (Union la Calera), Petar Petrovic (Radnicki Nis), Jack Lahne (Amiens SC), Nikola Petric (Panachaiki)

IK Brage
In: Jonathan Lundbäck (Team ThorenGruppen), Adrian Engdahl (IFK Haninge), Seth Hellberg (Syrianska FC), Bjarni Mark Antonsson (KA)

Ut: Marcus Astvald (Degerfors IF), Erik Nilsson (Carlstad United), Filip Roos (Klubblös), Oliver Bergman (Motala AIF)

IK Frej Täby
In: Melvin Frithzell (Landskrona BoIS), Andrés Hernández (Portuguesa FC), Albin Hultin, Samouil Izountouemoi (Hammarby), Jonas Olsson (Sollentuna FK), Tim Erlandsson (Nottingham Forest), Daniel Sliper (Örgryte IS), Pedro Ribeiro (Fresno FC), Moustafa Zeidan (IF Brommapojkarna)

Ut: Adam Gradén, Hampus Elgan (IF Brommapojkarna), Nsima Peter (Falkenbergs FF), Philip Wiström (Jönköpings Södra), Richard Spong, Joakim Runnemo, Linus Dahlgren (Klubblös), Jakob Glasberg (Trelleborgs FF), David Zlotnik (Akropolis IF), Andreas Bellander (Karlstad BK)

Jönköpings Södra
In: Philip Wiström (IK Frej Täby), Enock Kwakwa (Falkenbergs FF), Fabio Gama (IFK Värnamo)

Ut: Alex Lindahl (Degerfors IF), Fredrik Olsson, Pontus Wik (Klubblös), Lukas Eek, Markus Tegebäck, Adam Fägerhag (Assyriska Turabdin), Carljohan Eriksson (Mjällby AIF)

Mjällby AIF
In: Carljohan Eriksson (Jönköpings Södra), Mohanad Jeahze (IF Brommapojkarna), Felix Konstandeliasz, Pavle Vagic (Malmö FF), Ottar Magnus Karlsson (Molde FK), Gisli Eyjolfsson (Breidablik)

Ut: Oskar Sverrisson (BK Häcken), Axel Andersson (Klubblös), Axel Norén (Gefle IF), Simon Dimitrijevic (Assyriska Turabdin)

Norrby IF
In: Dardan Rexhepi (Klubblös), Dridric Andersson, Dijan Vukojevic (Husqvarna FF), Marwan Bazi (IFK Norrköping), Edafe Egbedi (Landskrona BoIS), Anton Maikkula (Kalmar FF), Robin Strömberg (Ljungskile SK)

Ut: Nino Osmanagic, Shkelqim Krasniqi, Patrick Dyrestam (Klubblös), Marc Axengren (Dalstorps IF), Marcus Översjö, Lasse Nilsson (Avslutat karriären), Robin Holmer (Kinna IF), Kenan Mehovic (IK Gauthiod), Gzim Istrefi (Stenungsunds IF), Linus Tornblad (Örgryte IS), Mehmed Dresevic (AFC Eskilstuna), Kardo Aso (Karlstad BK)

Syrianska FC
In: Elias Durmaz (Hammarby), Giovanni Hiwat (PEC Zwolle), Ammar Ahmed, Andrew Stadler (Dalkurd FF), Smajl Suljevic (Östersunds FK), Steeven Ribery (Klubblös), Martin Falkeborn (Lilleström SK), Lumala Abdu (Kalmar FF)

Ut: Diego Brum, Denis Viana Da Silva, Moses Makinde, Kaoru Tanimoto, Rani Haddad, Sani Tahir, Alagie Sosseh (Klubblös), Seth Hellberg (IK Brage), Nahir Oyal, Charbel Mirza (Arameisk-Syrianska), David Yarar (Assyriska FF)

Trelleborgs FF
In: André Reinholdsson (IFÖ Bromölla), Philip Mårtensson (Torns IF), Jakob Glasberg (IK Frej Täby), Niklas Vesterlund (FC Köpenhamn)

Ut: Johannes Johansson, Marcus Pode, Furkan Motori, Jacob Palander, Kofi Sarkodie, Denis Petersson (Klubblös), Freddie Brorsson (Örgryte IS), Alexander Blomqvist (GIF Sundsvall), Deniz Hümmet (IF Elfsborg), Lasse Nielsen (Lyngby BK), Johan Brannefalk (Ljungskile SK)

Varbergs BoIS
In: Robin Book (Utsiktens BK), Edwin Condrup (Lunds BK), Thierry Zahui (Helsingborgs IF), Philip Ljung (Landskrona BoIS), Tobias Karlsson (Grebbestads IF), Vuk Lugonjic (IS Halmia), Astrit Seljmani (Torns IF)

Ut: Oliver Stanisic (Örgryte IS), Zev Taublieb (Åtvidabergs FF), Joel Palmquist (Ljungskile SK), Eddie Tran (Kristianstad FC), Jakob Bergman (Nyköping BIS), Albin Skoglund (Utsiktens BK), Axel Olsson (Ängelholms FF)

Västerås SK
In: Sean Sabetkar, Samuel Holm (Sollentuna FK), Emil Skogh (Örgryte IS), Filip Ottosson (Eskilsminne IF), Jesper Florén (Gefle IF)

Ut: Robin Blommé (Avslutat karriären), Mathias Benker (Nyköpings BIS), Fredrik Lundqvist, Koyar Salimi (Klubblös), Yonathan Getachew (Kristianstad FC), Kevin Custovic (Enköpings SK), Dennis Botchey (Skiljebo SK)

Örgryte IS
In: Carl Wede (GAIS), Oliver Stanisic (Varbergs BoIS), Freddie Brorsson (Trelleborgs FF), Victor Sköld (Örebro SK), Alexander Bernhardsson (Sävedalens IF), Fredrik Johansson Zanjanchi (Hisingsbacka FC), Fredrik Andersson (Malmö FF), Ailton Almeida (Klubblös), Linus Tornblad (Norrby IF)

Ut: Daniel Sliper (IK Frej Täby), Gabriel Altemark-Vanneryr, Jesper Jörnvik, Dida Rashidi, Allan Mohideen (Klubblös), Diego Montiel (KFCO Beerschot Wilrijk), Emil Skogh (Västerås SK), Jacob Ericsson (Falkenbergs FF), Stojan Lukic (Avslutat karriären), Kristoffer Björk (IK Oddevold), Lars Fuhre (Asker Fotball), Kevin Fransson (Parma FC)

Östers IF
In: Jonathan Larsson (Helsingborgs IF), Carl Johansson (Kalmar FF)

Ut: Darmin Sobi (Växjö Norra), Enoch Adu (Nyköpings BIS), Mario Vasilj (Avslutat karriären)

Källor: Klubbarnas webbsidor och fotbolltransfers.com

Foto: gais.se

Kommande matcher

lör 30 mar 13:30 2019

IF Brommapojkarna - Västerås SK FK

lör 30 mar 16:00 2019

Mjällby AIF - Varbergs BoIS FC

lör 30 mar 16:00 2019

Trelleborgs FF - GAIS

lör 30 mar 16:00 2019

Örgryte IS FF - Norrby IF

sön 31 mar 15:00 2019

Östers IF - Dalkurd

sön 31 mar 17:30 2019

Syrianska FC - Degerfors IF