Övertidsdrama när Frej och TFF kryssade

6 maj, 2019 kl 21:18 IK Frej Täby och Trelleborgs FF spelade 3-3 medan Dalkurd FF tog en klar 4-1-seger hemma mot Syrianska FC under måndagskvällen.

Trelleborg tog ledningen på Vikingavallen då Salif Camara Jönsson stötte in Mattias Håkanssons inlägg redan i den åttonde minuten. En halvtimme senare var dock hemmalaget IK Frej Täby tillbaka i matchen då Ze Vitor nätade i friläge.

Bara tre minuter senare var TFF åter i förarsätet då Sebastian Ohlssons avslut efter en hörna letade sig hela vägen in i mål. Frej kom återigen tillbaka på andra sidan halvtidsvilan genom Marcus Degerlund som nickade in 2-2.

Hemmalaget gick sedan upp i ledning för första gången i matchen i den 92:a minuten – det var Luca Gerbino Polo som såg ut att ha säkrat segern genom att nicka in 3-2 på hörna. Men i den 95:e spelminuten kunde TFF rädda en poäng då Nebiyou Perry slog in en retur efter Erik Anderssons frispark.

På Gavlevallen var det nästan lika målrikt, men med en tydlig vinnare. Syrianska tog förvisso ledningen då Ammar Ahmed utnyttjade ett bjudning från Dalkurd, men hemmalaget skulle vända på matchen.

Robin Tranberg stötte in kvitteringen, Kerfala Cissoko forcerade in ledningsmålet, Simon Alexandersson utökade till 3-1, och Besard Sabovic hann till och med bränna en straff innan Joseph Ceesay tryckte in 4-1-målet i den 86:e minuten.

Foto: bildbyrån

Dalkurd hakar på i toppen – besegrade Varberg

20 jul 2019
Lördagens fyra tidiga matcher i Superettan gav segrar för Dalkurd FF, IK Brage, GAIS och IF Brommapojkarna. I dagens sena match kryssade IK Frej Täby och Örgryte IS på Vikingavallen.

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.