Snabb vändning gav IK Brage tre pinnar

23 juni, 2019 kl 16:52 Mjällby AIF startade bäst och tog ledningen efter en halvtimma. Men i den andra halvleken gjorde IK Brage två snabba mål och säkrade segern på Strandvallen.

Andraplacerade nykomlingen Mjällby AIF började i en rasande fart och skapade chans på chans framför IK Brages mål. Men det dröjde en halvtimma innan man fick hål på Adrian Engdahl i målet. Framspelad av David "Löken" Löfquist, efter en av lagets sex hörnor i den första halvleken, kunde ytterbacken Mohanad Jeahze ge hemmalaget ledningen. Och vilket mål sedan. En vänsterkanon från drygt 30 meter utan möjlighet för Engdahl att styra iväg. Helt klart en kandidat till årets mål i Superettan.

Mjällby hade också mest av bollen i starten av den andra halvleken. Därför kom det lite som en överraskning när gästerna från Borlänge tog sig upp och kvitterade. Kristian Andersen höll sig framme och gjorde sitt första mål för klubben. Bara ett par minuter senare var han oerhört nära att göra 2-1. En fin passning från Anton Lundin friställde Andersen, men Carl-Johan Eriksson parerade avslutet från dansken.

Ledningsmålet för gästerna skulle dock komma. Christian Kouakou lät bollen studsa en gång utanför straffområdet innan han klippte till på halvvolley. Ottagbart i Erikssons högra kryss och en snabb vändning för IK Brage. Målet var Kouakous sjätte för säsongen.

Mjällby satte fart framåt igen och letade efter möjligheter till att kvittera. Efter en fin frispark passerade bollen precis utanför Engdahl stolpe, men resultatet stod sig matchtiden ut och IK Brage tog hand om de tre poängen.

Resultatet gör att Brage, på sin tredjeplats, nu bara är en poäng efter Mjällby på den allsvenska direktplatsen. Upp till serieledande Varbergs BoIS är det fortfarande sju poäng för Mjällby och således åtta för IK Brage. 

På Stadsparksvallen, i dagens andra match med start 15.00, tog Jönköpings Södra en ny seger när Trelleborgs FF besegrades med 2-0. Målen gjordes av Alexander Jallow och Edin Hamidovic. Segern innebär att J-Södra nu ligger på fjärdeplats i tabellen.

Inför kvällens hemmamöte med IK Frej Täby sa Halmstads BK:s Dusan Djuric till klubbens hemsida att han var säker på blåsvart seger. Och rätt fick han, den gamla landslagsmittfältaren. Hallänningarna körde över gästerna och vann till slut med klara 4-1 efter ett hat-trick från Karim Sadat och Rasmus Wiedesheim-Pauls sjätte mål för säsongen. Mattias Bouvin reducerade för Frej i matchens sista tilläggsminut.

Söndagens sista match, mellan BP och Örgryte IS slutade mållös.

FOTO: Bildbyrån

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.

Tronêt segerorganisatör för VSK

25 jun 2019
Filip Tronêt stod för både mål och assist när Västerås körde över Dalkurd på Gavlevallen.