Söderström: "De kan bli svårlästa"

10 september, 2018 kl 12:58 Falkenbergs FF:s Karl Söderström vill att laget bemöter ett delvis okänt Landskrona BoIS med sitt eget spelsätt.
– Det blir en klurig match. De kommer från ett tränarbyte och vi vet inte riktigt hur de kommer att spela, säger Söderström.

Tabelltvåan Falkenbergs FF laddar om efter den svängiga 3-2-segern mot Östers IF i den senaste omgången. Imorgon tisdag väntar hemmamatch mot Landskrona BoIS, där Jack Majgaard Jensen gör sin första match som tränare för gästerna efter att Agim Sopi avgått.

– Det blir en klurig match. De kommer från ett tränarbyte och vi vet inte riktigt hur de kommer att spela, säger FFF:s offensive kraft Karl Söderström till klubbens webbsida.

– De blir svåra att läsa innan, men det är klart att vi ska köra på med vårt eget spel och ta tre poäng. Det gäller att se upp med deras individuellt skickliga spelare och göra lagjobbet helhjärtat, säger Söderström.

Falkenberg har legat med i toppen av tabellen länge och ligger just nu tvåa, med fyra poäng ned till AFC Eskilstuna som redan spelat sin match i den 22:a omgången. Tränaren Hasse Eklund hoppas att man kan utnyttja möjligheten till att dra ifrån i uppflyttningskampen.

– Toppstriden är jämn. Det är tajt och tufft. Vi vill ta tre poäng och sätta press på motståndarna, säger Eklund, som även ger sin syn på det stundande motståndet:

– Det blir en spännande match i och med att de har en ny tränare. Vi känner till spelarna och det är ett lag som behöver poäng. De kommer att vara desperata och ligga i och kriga för att lyfta från botten.

– Vi är starka hemma och hoppas att traditionen av att Landskrona har det svårt i Falkenberg ska hålla i sig. Men det blir ingen lätt match. De kommer att ha massor av energi. Vi kommer att få ligga i stenhårt om vi ska få tre poäng, säger Hasse Eklund.

Matchen mellan Falkenbergs FF och Landskrona BoIS spelas på Falcon Alkoholfri Arena på tisdag med avspark 18.30.

Varbergs svit bruten – Orlov och Jallow målskyttar för J-Södra

19 jun 2019
När Varbergs BoIS åkte på säsongens första förlust blev det en klar sådan. Jakob Orlov gjorde två mål och Alexander Jallow ett när Jönköpings Södra vann med 3-0 och tog tre pinnar på Stadsparksvallens fina gräsmatta.

Ludwigsons mål gav ÖIS segern i derbyt

17 jun 2019
Det såg länge ut att sluta mållöst i ett chansfattigt derby på Gamla Ullevi. Men till sist spräckte ÖIS nollan och vann sitt första Originalderby sedan 2006.

Superettans omgång 23 - 28 fastställda

17 jun 2019
Spelschemat för hösten är nästan helt färdigställt. De två sista omgångarna, 29 och 30, kommer att fastställas senast åtta veckor innan aktuella speldatum.

Blytung seger för HBK mot Mjällby

16 jun 2019
Halmstads BK ordnade tre livsviktiga poäng efter segern mot topplaget Mjällby AIF. Målskyttar för hallänningarna var Sadat Karim och Rasmus Widesheim–Paul.

Varberg vann spännande toppmöte

15 jun 2019
Varbergs BoIS befäster sin serieledning efter att ha besegrat Norrby IF under lördagseftermiddagen. Även IK Brage Dalkurd FF och Degerfors IF vann medan Östers IF och IF Brommapojkarna spelade 2-2.

Tre viktiga poäng för Syrianska efter sent segermål

14 jun 2019
Ahmar Ahmeds långskott såg länge ut att bli matchens enda mål. En sen kvittering såg sedan ut att förstöra Syrianskas kväll. Men det blev glädje för de rödgula på hemmaplan när Mauricio Albornoz avgjorde precis när klockan tickat upp på 90 minuter.

Ludwigson sänkte Brage på bortaplan

11 jun 2019
Örgryte IS reser hem med tre poäng från Domnarvsvallen efter att Gustav Ludwigson prickat in matchens enda mål borta mot IK Brage.

”Experterna kanske får rätt i slutändan ändå”

10 jun 2019
Mjällby fick en tung start på Superettan men sedan vaknade nykomlingen med råge. I maj månad vann MAIF samtliga fem matcher och klubbens målgörare Jacob Bergström seglade upp på en andraplats i seriens skytteliga. För det utsågs Jacob Bergström till Månadens spelare i Superettan.

Cissoko frälste Dalkurd på stopptid

9 jun 2019
Mötet mellan Dalkurd FF och Halmstads BK var på väg att sluta mållöst när Kerfala Cissoko nickade in matchens enda mål på stopptid.

Säker seger för Västerås – lämnar bottenstriden

8 jun 2019
Västerås SK har inlett sin Superettan-session på ett ojämnt sätt. I dagens möte med IK Frej Täby tog man en säker 2-0–seger.

Jacobsson: "Det är bara att jobba på"

7 jun 2019
Ett formsvagt Degerfors IF gästar ett Trelleborgs FF på uppåtgående i den kommande Superettan-omgången. – Att tillsammans jobba framåt är den enda vägen, säger Degerfors-tränaren Stefan Jacobsson om läget i laget.

Vila I Frid Lennart Johansson – 1929-2019

5 jun 2019
Svensk fotboll har sorg. Lennart Johansson, en av svensk fotbolls allra största har den 4 juni gått bort efter en tids sjukdom. Lennart Johansson blev 89 år gammal.