Stark första halvlek räckte för Norrby

24 juni, 2019 kl 20:57 En målrik första halvlek förbyttes i ett ställningskrig i den andra. Efter 90 minuter hade Norrby tagit tre poäng och närmat sig toppen. Syrianska är fortsatt kvar i bottenstriden och behöver pumpa in vinnarmentalitet i truppen inför höstsäsongen.

På ett soligt Borås Arena tog Norrby IF ledningen redan efter tre minuter. Alen Krasniqi hittade spjutspetsen Nicklas Savolainens panna och majoriteten av de drygt 650 åskådarna på arenan kunde jubla. Men knappt hade jublet tystnat innan Matias Cahais höll sig framme och kvitterade för gästande Syrianska FC.

Innan klockan hunnit slå 20 minuter återtog hemmalaget ledningen när Robin Strömberg stötte in bollen från nära håll. Bara 13 minuter senare slog Norrbys Dijan Vukojevic bollen på en Syrianskahand i offensivt straffområde. Inga tveksamheter från domare Robert Daradic. Straff och 3-1 genom just Vukojevic. Hans fjärde mål för säsongen.

I den andra halvleken föll Norrby tillbaka och bevakade sin ledning. Ett snöpligt självmål såg till att Syrianska putsade siffrorna, men när Daradic blåste av matchen kunde boråsarna fira tre nya poäng och att man, med en match mindre spelad än övriga topplag, ligger på femteplats med den allsvenska direktplatsen inom räckhåll inför sommaruppehållet.

Serieledande Varbergs BoIS, som gick obesegrade i tolv omgångar, såg i kväll ut att åka på sin andra raka i bortamötet med Östers IF. Hemmalaget ledde fram till slutminuterna med 1-0, men ett par minuter innan slutsignal kvitterade Robin Book till 1-1. Tufft för Öster som ligger kvar på nedflyttningsplats. Varberg har åtta poäng ner till närmnast jagande lag när man nu går på sommaruppehåll.

Degerfors IF gjorde en fin första halvlek borta mot GAIS och hade 2-0 med sig in i pausvilan. I andra halvlek försvarade man sin ledning och med 20 minuter kvar gjorde Marcus Astvald 3-0 och punkterade matchen helt.

FOTO: Bildbyrån

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.

Tronêt segerorganisatör för VSK

25 jun 2019
Filip Tronêt stod för både mål och assist när Västerås körde över Dalkurd på Gavlevallen.