Varbergs svit bruten – Orlov och Jallow målskyttar för J-Södra

19 juni, 2019 kl 20:22 När Varbergs BoIS åkte på säsongens första förlust blev det en klar sådan. Jakob Orlov gjorde två mål och Alexander Jallow ett när Jönköpings Södra vann med 3-0 och tog tre pinnar på Stadsparksvallens fina gräsmatta.

Varbergs BoIS kom till Jönköping och Stadsparksvallen som obesegrade serieledare. Men det var ingenting laget visade upp under den första halvtimman av mötet med Jönköpings Södra. J-Södra var starkare i det mesta och tog välförtjänt ledningen genom Jakob Orlovs panna. Orlovs tredje mål efter återkomsten från fotskadan som höll honom borta under inledningen av Superettan.

Mer än ett mål gjorde dock inte hemmalaget i den första halvleken och det var gästande Varberg som var närmast att hitta rätt. På en frispark från centralt läge, ett par meter utanför straffområdslinjen tryckte Nahom Girmai till med sin vänsterfot, men skottet gick strax utanför Frank Petterssons högra stolpe.

1-0 till hemmalaget i paus. Noterbart förutom Orlovs ledningsmål var också att Astrit Seljmani, gästernas stora målskytt under lagets fina svit, skadad och utbytt efter en halvtimmas spel.

Den andra halvleken startade med ett Varberg som såg ut som vi vant oss att se dem. Full fart framåt och farligheter i i princip i varje anfall. Perparim Beqaj fick en fin chans från nära håll, men hans avslut hamnade i skopan hos Frank Pettersson. Efter drygt 55 minuters spel nickade sedan Joakim Lindner i stolpen.

Men istället för en kvittering kom 2-0 till hemmalaget. Jakob Orlov höll sig framme igen och skarvade in Ammaris fina hörna. Ett par minuter senare fick hemmalaget dessutom straff. Från straffpunkten var Alexander Jallow tvärsäker och 3-0 var ett faktum – första målet för säsongen för U21-landslagsmannen.

Varbergs BoIS försökte trycka på framåt. Man lyfte upp försvarsspelare, men lyckades inte skapa någonting farligt inna Beqaj, i den 88 minuten, snubblade in en reducering, men det var för sent för poäng.

När Granit Maqedonci blåste för full tid stod det således klart att Varberg fick se sig besegrade för första gången under årets Superettan-säsong. Laget har dock fortfarande sju poängs försprång i tabelltoppen. J-Södra avancerar upp till femteplatsen och närmar sig med sina 20 poäng de allsvenska direkt- och kvalplatserna. 

FOTO: Bildbyrån

 

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.

Tronêt segerorganisatör för VSK

25 jun 2019
Filip Tronêt stod för både mål och assist när Västerås körde över Dalkurd på Gavlevallen.