Klar BP-seger medan ÖIS kryssade

6 februari, 2019 kl 21:32 Både IF Brommapojkarna och Örgryte IS träningsmatchade mot division 1-motstånd under onsdagen. BP vann mot BK Forward med 3-1 medan ÖIS möte med IK Oddevold slutade 1-1.

IF Brommapojkarna är tillbaka i Sverige efter sitt träningsläger i La Manga och tog under onsdagen en imponerande 3-1-seger mot BK Forward från Örebro på Grimsta IP.

Både 1-0 och 2-0 kom efter att BP vunnit bollen högt i planen. Ytterligare en gemensam nämnare är att de båda sattes av Eric Omondi. Det första rullade han in på straff och det andra var ett distansskott som styrdes in av en bortaförsvarare.

Forward fick in en reducering strax innan halvtidsvilan men kort efter återstarten stötte Albin Linnér in 3-1 från nära håll, framnickad av offensive högerbacken Fritiof Björkén, vilket även blev slutresultatet.

På Valhalla IP i Göteborg ställdes Örgryte IS mot IK Oddevold från Söderettan. Uddevalla-laget Oddevold tog ledningen redan efter en kvarts spel då nye målvakten Fredrik Andersson bara kunde se på när Oscar Iglicar Berntsson tryckte in 1-0 krysset.

Det dröjde till den andra halvleken innan ÖIS fick in en kvittering. Det kom till efter att nyförvärvet Linus Tornblad serverat Gustav Ludwigson som kunde raka in 1-1 i öppet läge efter en timmes spel.

Tornblad var sedan själv nära att bärga en Örgryte-seger i slutminuterna, men hans klackavslut tog i stolpen och studsade ut, och matchen slutade därmed oavgjort.

– Det såg bättre ut mot Falkenberg, och det är liksom ett allsvenskt lag, så det är lite upp och ned så här på försäsongen. Vi har en del grejer som är bra och en del som är sämre, säger Tornblad till ÖIS sociala medier efter matchen.

Foto: bildbyrån

Dalkurd hakar på i toppen – besegrade Varberg

20 jul 2019
Lördagens fyra tidiga matcher i Superettan gav segrar för Dalkurd FF, IK Brage, GAIS och IF Brommapojkarna. I dagens sena match kryssade IK Frej Täby och Örgryte IS på Vikingavallen.

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.