Varberg vann spännande toppmöte

15 juni, 2019 kl 18:13 Varbergs BoIS befäster sin serieledning efter att ha besegrat Norrby IF under lördagseftermiddagen. Även IK Brage Dalkurd FF och Degerfors IF vann medan Östers IF och IF Brommapojkarna spelade 2-2.

Serieledande Varbergs BoIS tog emot topplagskollegan Norrby IF på Påskbergsvallen, och efter en stark uppvisning tog hemmalaget sin tionde trepoängare för säsongen.

Nahom Girmai gav BoIS ledningen redan i den sjätte minuten då han tryckte upp 1-0 i nättaket från snäv vinkel. Perparim Beqaj fintade sig sedan in i straffområdet och tryckte upp 2-0 i närmsta krysset i inledningen av den andra halvleken innan Astrit Seljmani satte 3-0 i friläge.

Två mål av Didric Andersson såg sedan till att Norrby närmade sig i slutet av matchen, men Varberg höll undan och är fortsatt obesegrade efter tolv spelade matcher.

I och med förlusten tappade Norrby sin tredjeplats till IK Brage, som samtidigt gled tillbaka in på vinnarspåret efter 2-0 hemma mot Trelleborgs FF.

I en chansrik match gav Christian Kouakou Brage ledningen hemma på Domnarvsvallen tidigt, innan Pontus Hindrikes utökade till slutresultatet 2-0 i den 47:e minuten. I slutminuterna drog TFF:s Salif Camara Jönsson på sig en utvisning.

Dalkurd FF fortsatte sin fina form genom att bortabesegra IK Frej Täby med 3-1. Precis som Varberg så gick även Dalkurd upp i en 3-0-ledning efter mål av Simon Alexandersson, Frank Arhin och Christopher McVey innan Pedro Ribeiro reducerade på hörna.

Östers IF är fortfarande på jakt efter säsongens första hemmaseger efter att man kryssat hemma mot IF Brommapojkarna under lördagen. Trots två mål av David Johannesson kunde gästerna kvittera två gånger om genom Alexander Nilsson och Gustav Sandberg Magnusson.

degerfors-vsk-2

I dagens sena match fortsatte målen att flöda relativt fritt. Karwan Safaris dunderträff på volley gick via ribban och in till 1-0 för Västerås SK borta mot Degerfors IF i den första halvleken, men det var efter pausvilan som matchen verkligen kom igång.

Efter att suveräne Anton Fagerström i VSK-målet fått utgå med en skada var det inte mycket ersättaren Daniel Svensson kunde göra för att förhindra Rasmus Alms 1-1-kvittering efter en perfekt avvägd genomskärare av Marcus Astvald.

Ravy Tsouka skickade sedan in 2-1 för gästerna i den 78:e minuten på hörna, men kort därefter kunde Erik Björndahl panga in 2-2 på straff. I den 97:e minuten fullbordade sedan Jacob Ortmark vändningen då hans hårda frispark letade sig in fram till 3-2 för Degerfors.

Foto: bildbyrån

James Keene till Östers IF

17 jul 2019
Den 33-årige anfallaren förstärker smålänningarna och hoppas kunna vända på klubbens negativa trend: – Jag hoppas att jag kan bidra på mitt sätt med mina styrkor för att laget ska kunna klättra i tabellen, säger han till klubbens hemsida.

Sena mål när VSK och J-Södra kryssade

16 jul 2019
Västerås SK och Jönköpings Södra spelade 2-2 under tisdagskvällen efter att båda lagen nätat i slutminuterna.

GAIS och Orovic går skilda vägar

15 jul 2019
GAIS meddelar under måndagen att man beslutat att arbetsbefria sportchefen och huvudtränaren Bosko Orovic från sitt uppdrag i klubben. – Vårt beslut handlar främst om att ge GAIS nya möjligheter att klara kontraktet i Superettan, säger ordföranden Jonas Andersson.

Dalkurd körde över GAIS i Göteborg

14 jul 2019
Med en övertygande 5-1-seger på bortaplan närmar sig Dalkurd topplagen i Superettan. GAIS ligger kvar på negativ kvalplats.

Sena mål avgjorde för ÖIS mot Öster

13 jul 2019
Lördagens i Superettan gav segrar för Örgryte IS, Mjällby AIF, Syrianska FC och IK Brage.

Trelleborg dubbelvärvar inför återstarten

12 jul 2019
Trelleborgs FF har gjort klart med anfallaren Henrik Johansson och mittfältaren Christian Thobo Köhler.

Varberg vann i återstarten

10 jul 2019
Serieledaren Varbergs BoIS startade om Superettan med en 1-0-seger hemma mot Degerfors IF.

Ivo Pekalski till Norrby

4 jul 2019
Två SM-guld med Malmö FF och ett cupguld med BK Häcken. Det är ett erfaret nyförvärv som förstärker tabellfemman.

Svenska Cupen lottad

4 jul 2019
Den andra omgången av Svenska Cupen lottades idag. Matcherna ska spelas den 21 eller 22 augusti.

Flyttad match i Superettan

29 jun 2019
Mötet mellan BP och Norrby den 20 juli flyttas från Grimsta IP. Anledningen är att konstgräset på anläggningen ska läggas om.

Två in och en ut i Mjällby

27 jun 2019
Mjällby AIF presenterar Kevin Höög Jansson och William Kvist som nyförvärv, samtidigt som Gisli Eyjolfssons låneavtal bryts i förtid.

Tronêt segerorganisatör för VSK

25 jun 2019
Filip Tronêt stod för både mål och assist när Västerås körde över Dalkurd på Gavlevallen.